İnterseks Bireyler Yasal Tanınırlıkta Engellerle Karşı Karşıya

Bu içeriğin orjinali ilk olarak https://oiieurope.org/obstacles-legal-recognition/ adresinde yayınlanmıştır.

Çeviri: İnter Dayanışma

Herkesin özel yaşamına saygı duyulmasını bekleme hakkı vardır. Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı (Madde 7) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (Madde 8) böyle diyor.

Cinsiyet kimliği herkesin öz saygısının gelişmesinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve interseks bireyler, herkes gibi, adaletli ve basit bir şekilde, herhangi bir ayrımcılığa uğramadan, cinsiyetlerinin yasal olarak tanınması hakkına sahiptir.

Bazı interseks bireyler kendilerine atanan cinsiyeti reddeder. Bazıları ise yasal belgelerde istedikleri cinsiyet seçeneğini bulamaz ya da buna çok sonra erişebilir (üçüncü cinsiyet seçeneğinin sonradan yürürlüğe girdiği ülkelerde). Bazıları için kimlikleri zaman içinde evrimleşir ve kişisel gelişimlerini yansıtan bir cinsiyet seçeneğini ararlar.

Günümüzde uygulanmakta olan sistemler çoğu zaman interseks bireylerin kendi kaderini tayin hakkını kısıtlıyor, özellikle cinsiyet seçeneklerinin yasal belgelerdeki kısıtlılığı ve özgür ve kişisel bir seçim olması gereken bu konuda getirilen tıbbi şartlar bu hakka erişimi zorlaştırıyor.

Bu yüzden interseks bireylerin karşılaştıkları tüm engellerin kaldırılmasını savunuyor ve tüm Avrupa ülkelerine çağrıda bulunuyoruz:

Doğum belgeleri, pasaportlar, seçim kayıtları ve diğer belgeler dahil olmak üzere, bir kişinin cinsiyetini gösteren ve devlet tarafından verilen tüm kimlik belgelerinin kişinin öz tanımlı cinsiyet kimliğini yansıttığı prosedürlerin mevcut olmasını sağlamak için gerekli tüm yasal, idari ve diğer önlemleri alın;

Bu tür prosedürlerin ayrımcı olmadığından ve etkin, adil olduğundan emin olun, ilgili kişinin haysiyetine ve mahremiyetine saygı gösterin.

(Yogyakarta Prensipleri 2006 ve bunu tamamlayan ek maddelerin getirildiği 2017’ye bakınız.)

Yukarıdaki “Yasal Tanınma” infografiğinde bulunan metnin Türkçesi:

Ankete katılan beş interseks bireyden biri (% 19) medeni durumlarını veya cinsiyetlerini resmi bir belgeye kaydederken engellerle karşılaştığını belirtti. Bunlar arasında bürokratik engeller (% 58), personel tarafından hizmet reddi veya alay konusu edilme (% 41) ve mahremiyet ihlalleri (% 44) bulunmaktadır. Kişisel veya hassas veriler ifşa edildi veya korunmadı.

İnterseks katılımcıların% 16’sı yasal cinsiyet durumlarını değiştirdiklerini belirtti, anketi doldurdukları esnada % 7’si yasal cinsiyetini değiştirme sürecine devam ediyordu.

İnterseks katılımcıların henüz yasal cinsiyet değiştirmemiş olmalarının nedenleri:

  • İstemiyorum % 28
  • Bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum % 25
  • Gelecekte bunu yapmak istiyorum %24
  • Bence çok pahalı %13
  • Kanun hükümlerine katılmıyorum %12
  • Kanunun gereklerini yerine getirmiyorum %12
  • Yapabilir miyim bilmiyorum %12
  • Bence çok zor %12
  • Bu ülkede yasal cinsiyetimi değiştirecek yasal bir prosedür yok %7

Cinsiyet Sınıflandırmaları Üzerine

Malta Deklarasyonundan alıntı (Üçüncü Uluslararası İnterseks Forumu 2013 Talepleri):

• İnterseks çocukları, tüm insanlar gibi daha sonra farklı bir cinsiyet kimliğiyle özdeşleşebilecekleri bilinciyle, kadın veya erkek olarak kaydedilebilmelidir.

• Cinsiyet veya toplumsal cinsiyet sınıflandırmalarının, ilgili kişilerin talebi üzerine basit bir idari prosedürle değiştirilebilmesi sağlanmalıdır. Tüm yetişkinler ve akil baliğ olan ancak reşit olmayanlar kadın (K), erkek (E), ikili olmayan veya çoklu cinsiyet seçenekleri arasında seçim yapabilmelidir. Gelecekte, ırk veya din konusunda olduğu gibi, cinsiyet kimliği hiç kimse için doğum belgelerinde veya kimlik belgelerinde bir kategori olmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s