Avrupa’da interseks bireyler barınma ve gelir sıkıntısı yaşıyor

Bu içerik ilk olarak https://oiieurope.org/housing-and-economic-difficulties/ adresinde yayınlanmıştır.

Çeviri: İnter Dayanışma

İlk kez, 2019 FRA LGBTİ araştırması Avrupa’da yaşayan interseks bireylerin ekonomik sıkıntılarını ve barınma imkanlarıyla ilgili zorluklarını ortaya koydu. Araştırmaya katılan tüm LGBTİ kişiler arasında interseks bireyler en çok sıkıntı yaşayan grup olarak belirlendi.

Ayrıca, araştırma yapıldığı esnada barınma sorunları yaşayan, özellikle çok ciddi sıkıntı içindeki tüm interseks bireylere ulaşılamamış olabilir.

Ayrımcılık, marjinalleştirme ve sosyal yaftalama nedeniyle, interseks bireyler toplumun geneliyle orantısız şekilde geçim sıkıntısı ve barınma sıkıntısı çekiyor. Halbuki, AB Temel Haklar Şartı’na göre (Madde 34) “sosyal dışlanma ve yoksulluk ile savaşmak için, Avrupa Birliği, yeterli kaynaklara ulaşmakta zorluk çeken herkesin sosyal yardım ve barınma yardımından faydalanması gerektiğini kabul eder ve bu hakka saygı duyar”.

İnterseks bireyler dahil herkesin yoksulluktan kurtulduğu, dışlanmadığı ve kendini geliştirebileceği, refah içinde bir ortamda yaşadığı bir gelecek tahayyül ediyoruz.

Bu yüzden Avrupa Birliği’ne üye ülkelere yasal bakımdan, idari bakımdan ve bütçe bakımından tüm gerekli önlemleri alma çağrısında bulunuyoruz.

Taleplerimiz:

 • Sosyal güvenlik ve diğer sosyal koruma önlemlerine cinsiyet özelliklerine dayalı ayrımcılık yapılmaksızın eşit erişimin sağlanması.
 • Cinsiyet özelliklerine dayalı ayrımcılık olmaksızın, barınma evleri ve diğer acil barınma yerleri dahil olmak üzere uygun fiyatlı, yaşanabilir, erişilebilir, kültürel açıdan uygun ve güvenli konutlara erişim ve kullanım güvencesi sağlanması.
 • Cinsiyet özellikleriyle ilişkili veya bu özellikler nedeniyle daha da kötüleşen tüm yoksulluk türlerinin aşamalı olarak azaltılması ve ortadan kaldırılmasının sağlanması.
 • Cinsiyet özellikleri nedeniyle marjinalleştirilmiş kişilerin sosyal ve ekonomik katılımının teşvik edilmesi.

Yukarıdaki “barınma” konulu infografikte bulunan metnin Türkçesi

Avrupa’da yaşayan interseks katılımcıların %29’u barınma güçlükleri yaşadı ve bu, tüm LGBTİ katılımcılar arasında en yüksek oran.

 • Katılımcıların % 20’si geçici olarak arkadaş veya akraba ile kalmak zorunda kaldı
 • % 6’sı acil veya geçici barınma yerlerinde kalmak zorunda kaldı
 • % 8’i kalıcı bir ev olarak tasarlanmayan bir yerde kalmak zorunda kaldı
 • % 5’i park, bahçe, bank gibi yerlerde veya diğer kamusal alanlarda uyumak zorunda kaldı
 • % 41’i barınma güçlüklerinin nedeni olarak ilişki veya aile problemlerini belirtirken, % 37’si maddi problemler / yetersiz geliri neden gösterdi.
 • Kırsal kesimde yaşayan interseks katılımcıların % 51’i barınma güçlükleri yaşadıklarını, % 21’i kamusal alanda uyumak zorunda kaldıklarını belirtti.

Uzun süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan interseks katılımcıların %54’ü barınma güçlükleri yaşadıklarını, %16’sı kamusal alanda uyumak zorunda kaldığını belirtmiştir. Bu kategorideki bu barınma zorluklarının nedeni maddi sorunlar / yetersiz gelir nedeniyle (% 49), ardından ilişki veya aile sorunları nedeniyledir (%41).

İnterseks bireylerin yaşadığı barınma zorluklarının ortalama süresi 12,4 ay, yani bir yıldan biraz fazla.

Yukarıdaki “ekonomik zorluklar” konulu infografikteki metnin Türkçesi

2019 FRA LGBTİ araştırmasının istatistik verileri tüm LGBTİ bireyler içinde en çok ekonomik zorluklar yaşayan grubun interseks bireyler olduğunu, bunu transların takip ettiğini gösteriyor.

İnterseks katılımcıların %51’i, hane halklarının toplam gelirinin geçimi zorlaştırdığını, % 26’sı bazı zorluklar yaşadıklarını, % 13’ü zorluk yaşadıklarını ve %12’si büyük zorluklarla karşılaştıklarını belirtmektedir.

Geçinmekte zorlanan interseks katılımcılar arasında:

 • Uzun süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle çalışamayanların % 39’u bazı zorluklarla, % 19’u zorlukla ve %27’si büyük zorluklarla yaşıyor.
 • Ücretli bir işte çalışanların % 27’si bazı zorluklarla, % 12’si zorlukla ve %12’si büyük zorluklarla yaşıyor.
 • İşsiz olanların % 23’ü bazı zorluklarla, % 17’si zorlukla ve %29’u büyük zorluklarla yaşıyor.
 • Ücretsiz, gönüllü işte çalışanların %10’u bazı zorluklarla, % 37’si zorlukla ve % 23’ü büyük zorluklarla yaşıyor.
 • Emeklilerin % 23’ü bazı zorluklarla, % 19’u zorlukla ve %19’u büyük zorluklarla yaşıyor.

Geçinmekte zorlanan interseks katılımcılar arasında:

 • Orta öğretim veya öncesi eğitimi olanlar % 28’i biraz zor, % 13’ü zor ve % 13’ü çok zor geçindiklerini belirtti.
 • Lise veya üzeri eğitim alanların % 24’ü biraz zor, % 8’i zor ve %13’ü büyük zorluklarla geçindiklerini belirtti.
 • Yüksek öğretim mezunu olanların % 29’u bazı zorluklarla, %15’i zorlukla ve %14’ü büyük zorluklarla geçindiklerini belirtti.

Daha yüksek eğitimin orta öğretim veya daha düşük eğitim sahibi olanlara kıyasla, geçim mücadelesinde pek fark yaratmadığı görüldü.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s