Blog

SCORA Dergi’de Yasemin Bahar’la Röportaj

Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin dergisi SCORA, 3. sayısında İnter Dayanışma aktivisti Yasemin Bahar’la bir röportaj gerçekleştirdi. Bahar, intersekslerin sorunlarından ve interseks hareketinden bahsetti.

İnsan Hakları ve İnterseks Kişiler

Günümüzde bile, Avrupa toplumu, interseks kişiler gerçeğinin farkında olmaktan uzaktır. Fakat artan sayıda interseks gruplarının ve bireysel aktivistlerin öncü girişimleri sayesinde, insan hakları topluluğu ve uluslararası örgütler konu hakkında giderek daha çok bilinçlenmekte ve insan hakları standartlarının bu konudaki kaygıları ele alması doğrultusunda çalışmaktadır.

Herculine Barbin’in kısa hayatı

Başkalarının kim ve ne olduğuna karar vermesine bağlı bir yaşam olan Herculine’nin hayatı, interseks doğan herkes için kurgulanmış bir şablon haline geldi.

İnter Hikayeler: Şapka

Doktor, karşısında iki büklüm durmuş, başından çıkardığı şapkayı hürmeti gereği göğsüne bastırmış adama nasihat verir gibi konuşuyordu.

Yeni Zelanda nüfus sayımında bir ilki gerçekleştiriyor

İlk kez bir ülkede resmi nüfus sayımında o ülke içerisinde kaç interseks bireyin yaşadığı net olarak tespit edilecek. Veri eksikliği interseks hak mücadelesindeki en önemli sorunlardan birisi ve bu bakımdan Yeni Zelanda’daki bu karar önemli bir gelişme.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.


Blogumu Takip Edin

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.