Şili Hükümeti LGBTQ ve İnterseks Hakları Kampanyası Başlattı

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric Aralık gününde, hükümetinin ülkenin queer topluluğuna yönelik ayrımcılığı azaltmayı amaçlayan ilk LGBTQ ve interseks hakları kampanyasını başlattı.

Şilili bir LGBTQ ve interseks hakları örgütü olan Eşcinsel Entegrasyon ve Kurtuluş Hareketi’ne (Movilh) göre, topluluğa yönelik nefret suçları bu yıl yüzde 66 arttı. Beş kişi de cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri ve/veya ifadeleri nedeniyle öldürüldü.

Boric, aşırı sağcı eski bir kongre üyesi olan José Antonio Kast’a karşı yürüttüğü kampanya sırasında, iktidara geldiğinde LGBTQ ve interseks haklarını ve politikalarını destekleme sözü verdi. Yeni başlatılan #LivingWithPride kampanyası da bu çabaların bir parçası.

Boric’in queer topluluğa yönelik ilk hareketi, bir gey olan Marco Antonio Avila’yı hükümetinin eğitim bakanı olarak ve lezbiyen bir kadın olan Alexandra Benado Vergara’yı Şili’nin yeni spor bakanı olarak atamak oldu. Ávila ve Benado, Boric göreve geldiğinde 11 Mart’ta Şili başkanlık sarayı La Moneda’ya geldiler.

Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Müsteşarı Luz Vidal Huiriqueo, hükümetin #LivingWithPride’ı (İspanyolca VivirConOrgullo) başlatmasının ardından Washington Blade’e verdiği özel bir röportajda, “Başkan Gabriel Boric Font’un hükümeti, LGBTQ+ ve interseks kişilerin haklarını korumada ilerlemeyi amaçlayan bir dizi önlemi uygulamaya koydu.” dedi.

Vidal, “Cinsiyet anaakımlaştırmasından sorumlu danışmanlar, toplumsal cinsiyeti ikili bir şekilde anlamıyor, LGBTIQA+ topluluğu için de kamu politikaları geliştirmemiz gerektiğine inanıyorlar.” diye konuştu.

Yeni iktidar Şili’de “LGBTIQA+ Yuvarlak Masa” adıyla özellikle queer haklarını ele alan bir kurum oluşturacak. Vidal, “Yuvarlak masanın amacı, LGBTIQA+ topluluğuyla birlikte, disiplinler arası bir bakış açısıyla konuyla ilgili kamu politikalarının geliştirilmesi için kılavuzlar oluşturmak ve önceliklendirmek. Bu girişime ülkenin dört bir yanından 35’in üzerinde sivil toplum kuruluşu, Yasama Organı temsilcileri ve farklı Yürütme Organı temsilcileri katıldı.” dedi.

Yuvarlak masa toplantısı her ay bir kez toplanacak. 2022’nin son toplantısı bu ay yapılacak ve önümüzdeki yıl çalışmalarına devam edecek.

Vidal, ayrıca Blade’e trans kadınların artık bakanlığının kamu politikalarını kullanabileceğini söyledi.

Bakan, “Trans kadınları kadın çeşitliliğinin bir parçası olarak görüyoruz, bu da bakanlığın programlarının yürütme organı olan Ulusal Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hizmetinin (SernamEG) farklı avantajlarına erişebilecekleri anlamına geliyor” diye ekledi.

Vidal’ın altını çizdiği bir başka girişim de, henüz yasal olarak adını değiştirmemiş olanlar için kamu istihdam sayfalarına bir “sosyal ad” ya da “tercih edilen ad” bölümünün dahil edilmesi. Bu seçenek, insanların kendilerini trans veya nonbinary olarak tanımlamasına olanak tanıyor.

Eğitim Bakanlığı da “Kapsamlı Cinsellik Eğitimine İlişkin Ulusal Politika Tasarısı’nın” oluşturulması için katılımcı bir süreç geliştirdi. Ayrıca bu süreç öğrencilerin, annelerin, babaların, velilerin, bakım verenlerin ve eğitim çalışanlarının Vidal’ın “cinsiyetçilik karşıtı” olarak tanımladığı atölyelere katılmasını mümkün kıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s