Maryland’da Öğrencilere Trans ve İnterseks İçerikli Kitaplar Tavsiye Edildi

ABD’nin Maryland eyaletinde anaokulundan ilkokul son sınıf seviyesine kadar olan öğrenciler için onaylanan kitapların listesi yayınlandı. Listeden önceki yıllarda konulan bazı aşırı sağcı ve nefret içerikli söylemler içeren kitaplar kaldırılırken, trans ve interseks bireyler hakkında çocuklara bilgi veren kitaplar eklendi.

Onaylanan kitap listesi için yapılan sunumda “LGBTQ+ olarak tanımlanan veya LGBTQ+ aile reisi içeren ailelerden gelen veya aile üyeleri LGBTQ+ topluluğunun bir parçası olan öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrenciler kendilerini okullarında ve sınıflarında kapsanmış görmeyi hak ediyor. Cinsiyet ve cinsellikle ilgili planlanmış açık dersler yok, ancak bu kitaplar LGBTQ+ kimliklerinin görünür kılınacağı anlamına geliyor. Kapsayıcı müfredat, bir öğrencinin empati kurma, bağlantı kurma ve çeşitli akran gruplarıyla işbirliği yapma becerisini destekler ve saygıyı teşvik eder. Öte yandan, başka bir öğrencinin cinsiyet kimliği veya ifadesi ile aynı fikirde olmayan veya anlamayan hiçbir çocuk veya yetişkinden bu konuda hissettiklerini zorla değiştirmesi istenmez.” denildi.

Sunum, Ağustos ayındaki bir mesleki gelişim çalıştayının parçasıydı ve personele “Aralık ayı sonuna kadar LGBTQ+ içerikli beş kitabı kullanmalarını” tavsiye ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s