Arkadaşlar için interseks

Arkadaşın sana interseks olduğunu söyledi. Şimdi ne olacak?

İnterseks hakkında anlaşılması gereken önemli bir nokta, bunun mutlaka birisinin cinsiyet kimliğini veya aslında kendisiyle ilgili herhangi bir şeyi değiştirmeye niyetli olduğu anlamına gelmemesidir. İnterseksin, bir kişinin cinsiyetindeki doğal, biyolojik farklılıklar hakkında konuşmak için kullanılan bir terim olduğunu bilmek önemli. Birisi size interseks olarak açılırsa, muhtemelen birisiyle konuşmaya ihtiyacı vardır. Belki interseks olduğunu yeni öğrendi ve bununla ne yapacağından emin değil. Belki bedeni hakkında bazı kararlar vermesi gerekiyor ve güvenecek birine ihtiyacı var.

Ancak, ne kadar güvenildiğiniz ile ilgili sınırları anlamak önemli. Soru sormak sorun değil, ancak interseks bireylerin bedenleri ve sahip oldukları spesifik çeşitlilik hakkında doğrudan sorular sorma konusunda düşünceli ve duyarlı olun. Muhtemelen kendi bedeninizle ilgili samimi sorulardan rahatsız olursunuz, bu yüzden kendinize sorulmasından rahatsız olacağınız şeyleri karşıdakine sormaktan da kaçının! Bunun yerine, sohbetin arkadaşınız tarafından yönlendirilmesine izin verin. Onların ihtiyaçları hakkında açık bir diyalog sürdürmek sorun değil, ancak gizlilik endişelerine karşı dikkatli olun ve mümkün olduğunca arkadaşınızın interseks olduğunu başkalarına söylemekten kaçının. Sonuçta, ifşa etmek sizin hakkınız ve işiniz değil.

İnterseks arkadaşınızın ailesiyle varyasyonları hakkında konuşamaması veya yaptıkları konuşmaların çok açık veya hassas olmaması mümkündür. Birçok interseks kişi, utanç ve damgalanmanın bir sonucu olarak kendilerini arkadaşlarından veya ailelerinden uzak düşmüş bulur. Bu genellikle interseks kişilerin ve ailelerinin ihtiyaç duydukları desteğe erişmesini engeller. Dahası, bazı iç belirsizlikleri veya utançları aşmaya çalışıyor olmaları veya başka türden ayrımcılık veya travmalarla uğraşmaları da olası. Arkadaşınızı çevrimiçi olarak veya şahsen akran desteği almaya teşvik etmek, özellikle krizdeyken yapabileceğiniz en yararlı şeylerden biri olabilir.

Dikkat edilecek noktalar

  • Arkadaşınızın mahremiyetine ve güvenine saygı duymak son derece önemlidir. Birinin size interseks olarak açılması son derece kişisel bir ifşadır ve bu diğer insanlarla paylaşmaktan çekindiği bir şey olabilir.
  • İnterseks kişiler her zaman isimlerini, cinsiyete özgü zamirlerini ve / veya ünvanlarını değiştirmek istemezler, ancak bazıları bunu isteyebilir. Eğer değiştirirlerse, bu makul bir istek ve onlara kendi istedikleri şekilde hitap etmek sizin için hiç de zor olmamalı.
  • Size özel interseks varyasyonları hakkında bilgi vermek ve / veya tıbbi müdahale geçirip geçirmedikleri bilgisini vermek interseks arkadaşınıza kalmıştır. Bununla ilgili soru sormayın ama eğer kendileri isterlerse interseks arkadaşınızın size bunu anlatması için imkan verin.
  • İnterseks arkadaşınızı desteklemek ve onaylamak önemlidir. Arkadaşınızı gerektiğinde akran desteği veya kriz hizmetlerini aramaya teşvik etmeniz de önemlidir. Birçok interseks kişi yalnız olduklarını düşünür, halbuki yalnız olmalarına gerek yoktur!

Bu içerik ilk önce https://genderrights.org.au/information-hub/intersex-for-friends/ adresinde yayınlanmıştır.

Çeviri: İnter Dayanışma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s