Dünyanın ilk interseks valisi, meclis üyesi Tony Briffa kadın veya erkek zamirleriyle çağrılmak istemiyor

tnyimages (1)

Dünyanın ilk interseks valisi olan banliyöden gelen belediye meclis üyesi meslektaşlarından kendisini kadın veya erkek zamirleriyle çağırmamalarını istedi.

Hobson Bay şehrinden meclis üyesi Tony Briffa, meslektaşlarına, eğer kendisine seslenirken cinsiyet belirten zamirler kullanırlarsa ayrımcılık karşıtı yasalarla ters düşecekleri ikilemini ortaya attı.

İki yıl önce, Ekim ayındaki seçimlerle vali seçilen meclis üyesi Briffa kadın ve erkek özellikleriyle doğdu ama Antoinette isimli bir kız olarak yetiştirildi.

Meclis üyesi Briffa sonrasında erkek hormonları aldı ve kendini erkek olarak tanımladı, ama kişisel web sitesinde, “hala bir erkek olarak hissetmiyorum” yazdı, nişanlısıyla evlenebilmek için mücadele ettiği açıkladı.

The Herald Sun’a göre meclis üyesi Briffa belediye meclisi üyelerine bir not göndererek, “beni kadın veya erkek zamirleri veya selamlamalarıyla hitap etmeyin” diyerek eşit fırsatlar kanununa ve eyalet insan hakları tüzüğüne göre hareket etmelerini istedi.

Dünkü açıklamasında, meclis üyesi Briffa “biyolojik olarak kadın ve erkek kısımlarıyla doğduğumu, bir kız olarak yetiştirildiği ve 30yaşıma kadar kadın olarak yaşadığımı kamuyla paylaştım.

Bütün arkadaşlarımdan ve meslektaşlarımdan doğanın beni yarattığı cinsiyete, hem kadın hem erkek, saygı duymalarını istedim.”

Hobson’s Bay valisi meclis üyesi Angela Altair mecliste “meclis üyesi Briffa’nın isteklerini her şekliyle saygıyla ve nezaketle sağlamak için emek harcamalı” dedi.

Çeviri: Aligül Arıkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s