Türkiyeli İnterseks Aktivistleri “İnter Dayanışma” Çatısı Altında Birleşti

Biz Türkiyeli interseks aktivistleri, bugüne kadar bağımsız sürdürdüğümüz hak savunuculuğu faaliyetlerimizi, İnter Dayanışma kurumsal kimliği altında birleştirdiğimizi bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Bugüne kadar sadece gönüllülerin samimiyeti ve heyecanı ile hareket eden, intersexualshalala, İnterseks Anatolya ve İnterseks Türkiye gibi bloglar, internet grupları ve hak savunuculuğu grupları tarafından sürdürülen interseks aktivizmi, OII Avrupa ve 17 Mayıs Derneği’nin de destekleriyle daha güçlü, sistemli ve kolay ulaşılabilir bir yapıya kavuşuyor.

İnterseks görünürlüğü, sosyal hizmet, tıp, psikoloji, eğitim ve hukuk gibi alanlarda uzmanların interseks hakları üzerine bilinçlendirilmesi, interseks bireylerin güçlendirilmesi alanlarında yürüttüğümüz çalışmalarımızı bundan böyle daha da geliştirerek devam ettireceğiz.

On yıl hatta beş yıl öncesi ile karşılaştırdığımızda hayal bile edemeyeceğimiz kadar yol aldık. Öyle büyük bir suskunluğun, görünmezliğin içinden geliyoruz ki elde ettiğimiz küçük kazanımlar bile çok anlamlı bizim için.

Türkiye’de bir interseks aktivizminin varlığından söz edeceksek bunun başlangıçta internet üzerinden örgütlenme sayesinde, çeşitli internet mecraları sayesinde, en önemlisi de LGBT camiadan interseks olmayan yoldaşların destekleriyle mümkün olduğunu belirtmeliyiz. İnterseks bireylerin henüz birbirlerine ulaşamadıkları, sayımızın az olduğu dönemlerde lezbiyen, gey, biseksüel, trans, kuir, anarkofeminist arkadaşlar bizim sesimiz olmaya çalıştılar, iyi ki hala yanımızdalar. Yine de, müttefiklerimize tüm saygımızla, teşekkürün en büyüğünü biz interseks öznelere, içimizdeki öfkeye ve güce, direncimize, tüm hak ihlalleri ve yok sayılmalara karşın hayatta kalma becerimize yani kendimize etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

En büyük motivasyonumuz bizden sonraki nesile daha iyi şartlar sunabilmek, bizim yaşadığımız travmaları bundan sonra doğacak interseks çocukların yaşamadıklarını, mutlu ve engellenmeyen bireyler olabildiklerini görebilmek.

Öncelikli hedeflerimiz arasında Türkiye’de intersekslerin genel durumuna ilişkin raporlama çalışması yapmak, interseks farkındalığı oluşturmak üzere farklı alanlardan uzmanlara ve çalışanlara verdiğimiz eğitimleri genişletmek, rıza dışı ve tıbbi gerekliliği olmayan/bedensel bütünlüğü ihlal eden müdahalelere karşı hukuki mücadele ve çalışmalarımızı resmi bir dernek olarak sürdürecek noktaya gelmek var. Bu süreçte sizlerin de intersekslerin varlığını hayatın her alanında seslendirmek, okulda, işte, arkadaş ortamlarında, kişisel ilişkilerde, sivil toplumda, her yerde intersekslere güvenli alan yaratmak için desteğinizi istiyoruz.

26 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında yapacağımız İnterseks Farkındalık Günü ve İnterseks Dayanışma Günü etkinliklerimizi takip etmeyi unutmayın.

Sevgilerle

İnter Dayanışma Aktivistleri

www.interdayanisma.org

facebook.com/interdayanisma

twitter.com/interdayanisma

instagram.com/interdayanisma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s