İnter Dayanışma Sivil Sesler Festivali’ndeydi

Bugün (01.10.2022) STGM tarafından TED Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Sivil Sesler Festivali’nin Güzellik Noktası’nda düzenlenen deneyim paylaşımında, İnterseks hak savunuculuğunun dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu, mücadelenin önündeki engeller ve engellere rağmen başarılanlar değerlendirildi.

Toplantının moderatörlüğünü İnter Dayanışma’dan Yasemin yaparken, İnter Dayanışma aktivistleri Belgin, Zeynep ve Şerife ise interseks hak mücadelesine nasıl başladıklarını, birbirlerine nasıl ulaştıklarını ve mücadele yolunda önlerine çıkan engelleri anlattı. Aktivistlerden Belgin, travmaların tetiklenmesinin mücadeleye başlarken motivasyonu düşüren önemli engellerden birisi olduğunu ancak mücadelenin gün geçtikçe iyileştirici bir şeye dönüştüğünü belirtti. Konuşmacılar kendi kişisel interseks deneyimlerini de aktararak, özel hayatlarından yola çıkarak intersekslere uygulanan rıza dışı ve gereksiz tıbbi müdahalelere de dikkat çekti.

Sivil Sesler Festivali’nin ilk günündeyse İnter Dayanışma stand kurarak broşürlerini paylaştı, gelen ziyaretçilere çalışmalar hakkında bilgi verdi ve diğer sivil toplum örgütleriyle tanışarak yeni bağlar kurdu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s