Transgender Europe’dan Almanya yorumu

Uluslararsı 2. İnterseks Forumu katılımcıları
Uluslararsı 2. İnterseks Forumu katılımcıları

Almanya’da doğum belgelerinde cinsiyet hanesinde kız ve erkeğin yanı sıra boş bir kutucuk daha koyarak üçüncü bir seçenek verilmesine ilişkin yasa değişikliği İnterseks Örgütlerinin tepkisini çekiyor. Bu konuda eleştiri getirenlerden birisi de Transgender Europe örgütü oldu.

Örgütün açıklamasında yasal değişikliğin sadece interseks bebekleri kayıt altına almaya yani fişlemeye yarayacağına, yetişkinlikte kullanılan ehliyet, pasaport gibi kimlik belgelerinden cinsiyet hanesi kaldırılmadığı ya da üçüncü cinsiyet kutucuğu konmadığı için doğum belgelerindeki düzenlemenin intersekslerin lehine bir durum yaratmayacağına dikkat çekildi. Yetişkinlerin kullandığı kimlik belgelerinde boş cinsiyet kutucuğu getirilmediği için, doğum belgesindeki kaydın tehlikeli bir sır gibi gelecekte kişinin peşinden geleceği, dolayısıyla pek çok ebeveynin interseks bebeğini doğum belgesindeki üçüncü cinsiyet kutucuğuna kaydettirmeye çekineceği belirtiliyor. Uygulama sadece doğum belgeleriyle kısıtlı kalacağı için toplumsal algıda hiçbir değişiklik yaratmayacak. Bu nedenle yasal değişikliğin interseks çocuklara uygulanan normalleştirme ameliyatlarının durdurulmasına da katkı sağlamayacağı düşünülüyor çünkü yetişkin interseks bireylere yasal bir statü tanınmadığı için ebeveynler ve doktorlar çocuğun gelecekte toplum içinde yine kadın ya da erkek seçeneklerinden birinde yaşaması gerektiğini düşünerek ameliyatı göz önüne almaya devam edecek.

Öte yandan, Transgender Europe’un açıklamasında doğum belgeleriyle ilgili yasal değişiklik bir yana, Avrupa çapında transgender ve interseks bireylerin hala çözüm ihtiyacı çok daha acil sorunlarla boğuştuklarına da işaret edildi. Avrupa’nın 24 ülkesinde cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak isteyen ya da ait olduğu cinsiyetin kimlik belgesini talep eden trans bireylere halen kısırlaştırılma ve psikiyatrik rapor alma şartı bulunması açıklamada çözülmesi gereken yasal sıkıntılardan biri olarak örnek verildi.

Anlaşılan, devletler bu tarz yasal değişikliklere giderken öncelikle o yasanın muhatabı olan toplum kesimini dinlemeli. Almanya İnterseksleri ilgilendiren bir yasayı intersekslere sormadan çalakalem yazınca ortaya böyle birşey çıkmış…

Açıklamanın orjinali için: http://tgeu.org/An_Option_that_is_no_option_Germanys_new_intersex_law

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s