Avrupa Konseyi’nden interseks bireyleri sevindiren karar

011020132025097847799_2

Avrupa, çocukların bedensel bütünlüklerinin korunması hakkında tarihi bir karara imza attı. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından bugün Strasbourg’da kabul edilen bir kararda, kız, erkek ve interseks çocukların maruz kaldığı genital organ cerrahi müdahaleler gereksiz ve çocukların psikolojik sağlığı üzerinde iz bırakan müdahaleler olarak nitelendirildi. Karar interseks bireyler ve interseks haklarını savunan sivil toplum örgütlerince memnuniyetle karşılandı.

Kayhan Karaca’nın Deutsche Welle Türkçe servisinde yer alan haberine göre, AKPM Sosyalist Grup üyesi Alman parlamenter Marlene Rupprecht tarafından kaleme alınan “Çocukların Fiziksel Bütünlük Hakkı” başlıklı rapor ve beraberindeki karar taslağı nihai oylamada 19’a karşı 77 oyla kabul edildi, 12 parlamenter ise çekimser kaldı. Rapor sadece erkek çocukların sünnet edilmesini konu almasa da Avrupa Konseyi kulislerinde “sünnet raporu” olarak anılıyor.

14 YAŞINA KADAR BEKLENMESİ ÖNERİSİ
Alman raportör, oylama öncesi genel kurulda yaptığı konuşmada, sirkumsizyon (sünnet) ve genital mutilasyonun (keserek kötürüm etme) çocukların psikolojik sağlığı üzerinde uzun vadede bıraktığı izlerin sorgulanmasını ve cerrahi operasyon çocukların onayının alınmasını istedi. Raporun açıklama bölümünde çocukların onayının alınması için 14 yaşına kadar beklenmesi önerisi yer alıyor. Raporun “dinsel hakları sınırlayıcı” olduğu yönündeki eleştirileri de reddeden Marlene Rupprecht, “Amacım bir şeyi şu ya da bu yasayla yasaklatmak değil, diyalog başlatmak” şeklinde konuştu.

AKPM’deki Türk heyetinin karar tasarısının sünnetle ilgili bölümlerini sildirmek için sunduğu değişiklik önergelerinin hiçbiri kabul görmedi.

‘TIBBEN MEŞRU OLMAYAN İHLAL’
Kabul edilen kararda, sünnet ve fiziksel bütünlüğe yönelik benzer ihlaller “çocukların fiziksel bütünlüğünün tıbben meşru olmayan ihlali” olarak tanımlanıyor. Sünnet ve fiziksel bütünlüğe yönelik benzer ihlallerin “çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde tehdit oluşturabileceği” görüşü dile getiriliyor. Kararda, sünnetin yasaklanması için açık bir çağrı yok. Buna karşılık, “sünnet gibi, tıbben gerekli olmayan ama bazı dinî cemaatler içinde geniş biçimde yaygın uygulamaların hangi tıbbi ve sağlık koşulları altında gerçekleştirileceğinin net olarak belirlenmesi” isteniyor. Raporun açıklama bölümünde, artan çocuk hakları bilinci ışığında sünnetin her geçen gün, “Müslüman ve Yahudi cemaatleri içinde dahi” sorgulanmaya başladığı belirtiliyor.

AKPM buna ek olarak, Avrupa Konseyi’nin asıl karar organı olan Bakanlar Komitesi’ne yönelik bir tavsiye kararını da 13’e karşı 78 oyla kabul etti. Tavsiye kararında, başta çocuklara yönelik şiddet ve çocukların kendi haklarındaki kararlara katılımı olmak üzere, fiziksel bütünlük konusunun Avrupa Konseyi tarafından 2015 yılında kabul edilecek yeni çocuk hakları stratejisine eklenmesi istendi. AKPM’nin kararları çoğu zaman Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) açısından da referans oluşturduğundan, bugün kabul edilen kararın gelecekte çocukların fiziksel bütünlüğü konusunda Strasbourg Mahkemesi’nin yeni içtihatlar yaratmasına temel oluşturabileceği belirtiliyor.

İNTERSEKS BİREYLERİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR
AKPM’nin kararı her ne kadar erkek çocuklarının sünneti üzerinden bir İslami gelenekler tartışması olarak gündeme otursa da, çocuk yaşlarda ve ergenlikte rızaları olmadan gereksiz genital ameliyatlara maruz bırakılan interseks bireyleri de çok yakından ilgilendiriyor. Karar, uzun vadede interseks bireylere uygulanan bu tıbbi suistimallerin durdurulmasının ve geçmiş uygulamaların ciddi yaptırımlarla karşılaşmasının önünü açabilir. İnterseks çocuklara uygulanan cerrahi operasyonların % 99.9’unun tıbbi gereklilik içermeyen, toplumsal normları dayatmaya yönelik kozmetik cerrahi operasyonlar olduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s