Lambdaistanbul’dan interseks bildirisi

neaeeOaZodTLambdaistanbul LGBTİ Derneği bir bildiri ile bundan böyle interseks bireylerin sorunlarını ve görünürlük mücadelesine de kendi mücadele gündemlerinden birisi olarak sahiplendiğini ve bünyesinde interseks aktivistlerle birlikte çalışacağını deklare etti. Bildiride medyanın intersekslerle ilgili haber yaparken kullandığı yaftalayıcı dil de eleştirildi.

İnterseksüel Şalala olarak Lambda’daki tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Bildiriyi aşağıda yayınlıyoruz:

Kız görünümlü erkek, erkek görünümlü kız değil: İNTERSEKS!
Haziran ayında Gezi direnişi sırasında da toplumun büyük kesimi medyanın ne kadar yanlı, ne kadar manipülatif olabildiğini ve bazı şeyleri nasıl yok saydığını açıkça gördü. Ancak bu ötekileştirilmiş, sesleri bastırılmış bazı gruplar için zaten ezelden beri böyleydi. Anaakım medya her zaman kadınların, kimlik mücadelesi içindeki etnik grupların, lgbt bireylerin söylediklerini, yaptıklarını, başına gelenleri ya görmezden geldi ya da birer sirk ucubesi şeklinde servis ederek sömürülebilir hale dönüştürdü. Bahsi geçen ötekileştirilmiş gruplar bu sorunu genellikle kendi alternatif basın yayın mecralarını oluşturarak aşmaya çalıştılar. Öte yandan, bir grup herkesten daha sessiz, daha görünmez kaldı, kendine içinde var olabileceği korunaklı bir getto, bir altkültür dahi yaratamadı. Size interseks bireylerden bahsedeceğiz.

Bilim camiasında hermafrodit, halk arasında çiftcinsiyetli, erdişi, hünsa gibi isimlerle adlandırılan, biyolojik cinsiyet farklılıkları ile doğmuş interseks bireyler görünmezliğin yalnızlığını, acısını ve görünür hale geldiklerinde yaşayacakları yaftalanma korkusunu birarada yaşıyorlar. Anaakım medya hayret verici bir şekilde geçtiğimiz günlerde bizlere sunduğu bir örnekle yoksayma ile yaftalamayı birarada eyleyebilmeyi başardığını gösterdi. “10 yaşında erkek oldu” başlığıyla pek çok gazetede yayınlanan Anadolu Ajansı kaynaklı haberde, fikri dahi sorulmadan, hiçbir psikolojik destek almadan ameliyat edilerek cinsiyeti değiştirilen interseks bir çocuğun başına gelenler tek bir kez dahi “interseks” sözcüğü kullanılmadan ve adeta bir market ürünü gibi “orjinali doğurgan kız çocuğu”, “kız görünümlü erkek, erkek görünümlü kız” ve benzeri damgalayıcı ifadelerle aktarıldı. İçine sokulduğu ağır tıbbi süreçle ilgili fikrine, rızasına başvurulmayan, bilgilendirilmeyen 10 yaşındaki R. Y. bunlar yetmezmiş gibi bir de yalan yanlış, kaba bir dille medyaya malzeme edildi.

İnterseks bireyler aramızda ve sandığımızdan çok daha fazlalar, öyle ki cinsiyet kalıplarımızı yerinden oynatacak kadar çoklar ancak yok sayılıyorlar çünkü kemikleşmiş, köhnemiş toplumsal normlar için tehlike arz ediyorlar. Her 2 bin doğumdan birinde bir interseks bebek dünyaya geliyor. Ülkemizde binlerce R. Y var. İnterseks bireyler her gün rızaları olmadan, psikolojik destek sağlanmadan, bilgilendirilmeden tıbbi süreçlere sokulup cerrahi ve kimyasal müdahalelerle ikili cinsiyet kalıplarına sokulmaya çalışılıyor, yok sayılıyor, yalnız bırakılıyor, çoğu zaman kendi ayakları üzerinde duran yetişkin bireyler olamıyorlar.

Lambdaistanbul LGBTİ Derneği interseks bireyler için ne istiyor?

İnterseks bireylerin varlığı tanınmalıdır. Medyada bu konuda haberler yer almalı ancak bu haberler interseks bireylerin duygularını rencide etmeyecek, onları damgalamayacak, onları bir sirk ucubesi ya da reality show malzemesi gibi göstermeden, tam tersi interseks bireylerin varlığını ve sıkıntılarını topluma güçlü bir şekilde duyurabilecek ve kabullendirebilecek, ciddiye alan bir dilde hazırlanmalıdır.

İnterseks bir birey kadın olarak ya da erkek olarak yaşamayı seçebilir ya da hiçbir seçim yapmayıp kendi biyolojik varoluşunu yaşamak isteyebilir. Bunlardan hangisi olursa olsun kararı interseks bireyin kendisi vermelidir. Reşit olana dek hiç bir interseks bireye -SAĞLIĞA ZARAR VERİCİ TIBBİ ACİL DURUMLAR OLMADIKÇA- cerrahi ve kimyasal müdahale uygulanmamalıdır. Tıbben gerekli bir müdahale yapılacağı zaman dahi çocuğa mutlaka psikolojik destek sağlanmalı, bir birey olarak ciddiye alınıp her aşamada bilgi verilmeli ayrıca tıp personeli tarafından dışlayıcı, küçümseyici tutumlar sergilenmemelidir. Gerekli bilince sahip olmadıkları durumlarda interseks bireylerin aileleri tıp personeli tarafından doğru bilgilendirilmeli ve yönlendirilmelidir, çocuklarını bir birey olarak ciddiye almaları, kararlarına riayet etmeleri ve biyolojik varoluşundan ötürü kötü muamele edilmemesi belletilmelidir. Tıp hayat kurtarır. Düşman değiliz. Talebimiz interseks bireylerin kendilerine uygulanan gerekli tıbbı müdahaleler hakkında bilgilendirilmeleri ve sadece toplumsal kalıplara sokma amaçlı kozmetik cerrahi – kimyasal işlemlerin birey kendisi talep etmedikçe yapılmamasıdır.

Dünyada örneklerini görmeye başladığımız şekilde, interseks bireylerin toplum tarafından kabullenilmeleri ve kimliklerini saklamaya gerek duymadan eşit muamele görmeleri teşvik edilmeli, okullarda, medyada, çeşitli platformlarda bu konuda bilgilendirici çalışmalar yapılmasına olanak sağlanmalıdır. İnterseks bedenlerinin tıbbın ve günümüz beden şekilciliğinin bu derece gelişmediği zamanlardaki doğal karşılanırlığını yeniden kazandırabiliriz. İnterseks bireylerin hakları, tıpkı eşcinsel, biseksüel ve transseksüel bireylerin haklarının da olması gerektiği gibi, anayasal güvence altına alınmalıdır.

Lambdaistanbul LGBTİ Derneği interseks bireyler için öncelikle neler yapacak?

27 Nisan 2013’te Lambdaistanbul’da gerçekleştirilen bir toplantıyla Türkiye LGBT hareketinde muhtemelen ilk kez interseks bireylerin varlığı üzerine konuşuldu ve hareketin interseksi de içine alacak şekilde yeniden yapılanması kararı alındı. Ülkemizde ne mutlu ki her geçen gün bir yenisi açılan LGBT örgütleri de artık daha baştan interseks meselesini de sahiplenerek LGBTİ ibaresiyle yola çıkıyorlar.

İnterseks meselesini kapsamayan bir LGBT hareketinin LGBT bireylerin ikili cinsiyet sisteminden ve heteroseksizmden çektikleri sıkıntılara merhem olmakta çok eksik kalacağına, konunun özünü yakalayamacağına inanıyoruz. Aynı şekilde LGBT’den kopuk bir interseks hareketinin de tıbbi bir mesele olarak kalıp interseks bireylere fayda sağlamayacağının bilincindeyiz. Bu gruplar birbirine çok ciddi müşterek meselelerle bağlıdır.

Bu yüzden, biz Hürriyet gazetesindeki vahim haberle gündeme gelen interseks meselesini konuşmanın herkes için tam zamanı olduğunu düşünerek bundan böyle Lambdaistanbul LGBTİ Derneği’nin interseks bireylerin meselelerine de sahip çıkarak LGBTİ çatısı altında ortak mücadele vereceğini duyuruyoruz. Bunun için geç bile kalındığını kabul etmeliyiz, bugüne dek “İ”nterseksi eksik bıraktığımız için tüm interseks bireylerden herkes adına özür dileriz.

Lambdaistanbul LGBTİ Derneği olarak interseks bireylerin meseleleriyle ilgili toplantılar, etkinlikler, çalışmalar yürütmeye hız kazandıracağız. Önümüzdeki günlerde bu konuda bilgilendirici, rehber niteliğinde yayınlar hazırlayarak basmak ve dağıtmak ilk işimiz olacak. Bunu yaparken heryerde interseksi konuşmaya, interseks örgütlenmesini güçlendirmek için çaba göstermeye ve LGBT bireyler ile birlikte intersekslerin de anayasal statüye kavuşması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Tüm kamuoyuna duyururuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s