Ameliyatla “düzeltilmemiş” bir interseks psikolojik olarak sağlıklı yaşayabilir mi?

http://www.isna.org/faq/healthy adresindeki makaleden kısaltılarak çevrilmiştir.

4036

Pek çok kişi doktorların interseks çocuklardaki “normalleştirme” ameliyatlarını bu çocukların sağlıklı bir psikolojiyle yetişmeleri için yaptıklarını düşünür. Aslında, bununla ilgili hiç bir kanıt yoktur. (1)

Evet, doğru işittiniz. “Düzeltilmemiş” interseks genital organlarına sahip insanların kayda değer psikolojik sıkıntılar ve toplumsal dışlanmayla karşılaştıklarına dair hiç bir kanıt yok. Aslında, “düzeltilmemiş” intersekslerin yaşamlarını iyi bir şekilde sürdürebildiklerine dair ise pek çok kanıtımız vardır. İşte bunlardan bazıları:

1937’de yayınlanan bir kitap, Genital Anomaliler, Hermafroditizm ve Bağlantılı Adrenal Hastalıklar (Baltimore: Williams and Wilkins) onlarca interseks yetişkinin hayatlarını kaydetmiştir ve bu yetişkinlerden çok çok azı “düzeltme” operasyonu isteği içindeydi. Pek çoğu fiziksel farklılıklarıyla iyiydi. İronik bir biçimde, kitabın yazarı Hugh Hampton Young, Johns Hopkins Üniversitesi’nde cerrahtı, bu hastane çocuklarda cinsiyet düzeltme operasyonlarının ilk başladığı yerdir. Eğer Hopkins ekibi Young’ın kitabını okusaydı belki de bu düzeltme operasyonlarının ne kadar gerekli olup olmadığını iki kez düşünürlerdi.

Hopkins’in çok geniş biçimde yayılan cerrahi temelli sistemine rağmen dünyada operasyon geçirmemiş interseksler de vardır. Bu örneklerin tamamı psikolojik olarak dengeli yaşamlar sürmüşlerdir. Hermafroditler Konuşuyor (Hermaphrodites Speak!) videosunda röportaj veren Hida Viloria bunlardan biridir ve hiç düzeltme operasyonu geçirmemiş olmasından ne kadar memnuniyet duyduğunu anlatmaktadır. Hida aynı zamanda San Francisco İnsan Hakları Komisyonu’na da intersekslerle ilgili bilgi vermiş, tanıklık etmiştir. Ailesi cinsiyet düzeltme operasyonuna karşı çıkmış bir başka birey olan Hale Hawbecker da intersekslerin otobiyografilerinden oluşan “Etik Çağında İnterseks” kitabının 11. bölümünde benzer yönde bildirimde bulunmakta, bu durumdan şikayetçi olmadığını aktarmaktadır. Kitabın 7. ve 9. bölümlerinde de büyük klitorisle büyüyen iki kadının otobiyografilerine yer verilmektedir.

1989’da Journal of Urology dergisinde yayınlanan bir çalışma da “mikropenis” sahibi oğlanların cerrahi olmadan ve dürüstlükle yetiştirildiklerinde hayatlarını iyi bir biçimde sürdürebildiklerini ortaya koymaktadır. Çalışmayı hazırlayan Reilly ve ve Woodhouse 20 hastayla mülakat yapmış ve muayene etmiş ve mikropenisi olan bir bireyin bu nedenle erkek cinsiyet rolünden çıkma gereği duymadığını, mikropenisin bu durumla doğan oğlanlara çocuklukta kız cinsiyeti inşa edilmesi için yeterli sebep oluşturamayacağı sonucuna varmışlardır. Çalışma ebeveynlerin çocuklara soğukkanlı ve dürüst yaklaşımlarının da çocukların özgüvenlerini beslediğini ortaya koymuştur. (Justine M. Reilly and C. R. J. Woodhouse, “Small Penis and the Male Sexual Role,” Journal of Urology, 142 (1989): 569-571.)

Tarihçi Alice Dreger’in Hermafroditler ve Tıbbın Cinsiyeti İcad Etmesi (Hermaphrodites and the Medical Invention of Sex) adlı kitabında düzeltme ameliyatları öncesi yaşamış pek çok İngiliz ve Fransız interseks bireyin toplumsal açıdan gayet verimli ve sağlıklı yaşadıklarını belgelemektedir. Bu bireylerin bazıları doktorlardan tavsiye ve bilgi istemiş fakat hiçbiri düzeltme ameliyatı talebinde bulunmamıştır.

Cinsiyet varyasyonları her zaman vardı ve çok eski tarihi dönemlerde bile kolayca interseks olduğu görülebilen kişilere karşı yaygın, ciddi saldırılar ya da interseksler arasında kayda değer intihar olayları yoktu. 1949’da yayınlanan İnsan Cinsiyet Anatomisi (Human Sex Anatomy -Baltimore: The Williams and Wilkins Company-), adlı kitapta Robert ltou Dickenson yetişkin kadın ve erkeklerin ne kadar çok farklı şekillerde genital organlara sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Öyleyse, interseks çocukların “normalleştirme” ameliyatlarına ihtiyacı olduğuna dair kanıt nerededir? Bu ameliyatlar çocukların sağlıklarını, dengelerini, üreme yeteneklerini, fiziki duyarlılıklarını ve yaşamlarını riske atmaktadır. Evet, kanıt göstermenizi bekliyoruz.

(1) Doktorlar arasında, bir çocuğun genital organlarını düzeltmediğinizde intihar edeceğine dair yaygın bir inanış vardır. Bu inanış rivayetten öteye geçmemektedir. Düzeltme ameliyatı geçirmemiş bir intersekse ait kayıtlı tek intihar vakası Herculine Barbin’dir. Barbin’in intihar sebebi halen bilinmemektedir.

Çeviren: iyi huylu ilkel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s