2. Uluslararası İnterseks Forumu’nda Birleşmiş Milletler’e çağrı

Görsel
Foto: Del LaGrace Volcano

İnterseks hakları aktivistlerinin biraraya geldiği dünya çapındaki ikinci forumda, tıp camiasına ve Birleşmiş Milletler’e interseks bireylerin haklarına saygı duyulması yönünde bir çağrı yapıldı.

İkinci Uluslararası İnterseks Forumu İsveç’in Stockholm kentinde düzenlendi.
ILGA’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen forum 33 kuruluştan 37 aktivistin katılımına sahne oldu. Forumda geçen yıl dile getirilen talepler ayrıntılandırıldı.
Oluşturulan talepler listesi daha çok tıp camiasını hedeflerken, interseks bireylere uygulanan ayrımcılıkların sona erdirilmesinin yanı sıra, kişilerin bedensel bütünlükleri üzerinde söz sahibi olma ve cinsel kimliklerini kendileri tanımlama hakkına da dikkat çekildi.
Talepler, “normalize” eden genital cerrahi operasyonlarının sona erdirilmesini ve seçici kürtaj (fetusun interseks olduğu anlaşıldığında hamileliğin sonlandırılması) uygulamasının ortadan kaldırılmasını içerirken, interseks bireye cerrahi bir müdahale uygulanmadan önce bireyin tam olarak bilgilendirilmesi ve onayının alınması gerektiği de vurgulandı.
Toplantılarda, interseks bir çocuğa kız ya da erkek cinsiyetinin inşa edilmesini sağlayan ve “normalize” eden tıbbi uygulamaların çoğu zaman keyfekeder bir biçimde gerçekleştirilmesinin tıp camiasınca artık tartışmaya açılması gerektiğinin de altı çizildi.
Forum tarafından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine açık bir mektup gönderildi. Mektupta, Birleşmiş Milletler’e interseks haklarını insan haklarının bir parçası olarak sahiplenilmesi gerektiği çağrısı yapıldı. Öte yandan, altın madalya sahibi Hindistanlı atlet Pink Pramanik’e erkek olduğu gerekçe gösterilerek uygulanan hak ihlaline de yer verildi.
Forum ayrıca tüm interseks bireylere harekete katılmaları ve daha görünür olmaları yönünde bir çağrıda bulunuldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s