Hemşirelik Öğrencileri İnterseks Dersini İnterseks Hak Savunucusu’ndan Aldı

Atlas Üniversitesi’nde öğrenim gören hemşire adaylarına cinsel sağlık dersi kapsamında interseks kavramı anlatıldı. Derste, interseksin temel tanımı yapıldıktan sonra çeşitli interseks varyasyonları incelendi. Ayrıca intersekslerin uğradıkları hak ihlallerine dikkat çekilerek tıp alanında intersekslerin nasıl daha güvende hissetmesinin sağlanabileceği tartışıldı.

İstanbul Atlas Üniversitesi Ebelik Bölümünden Öğr. Gör. Ömercan Aksoy’un davetiyle, Hemşirelik Bölümü öğrencilerine yönelik Cinsel Sağlık dersi kapsamında 17 Mayıs Derneği İnterseks Çalışmaları Koordinatörü Belgin Günay, interseks kavramını ve intersekslerin tıbbi süreçlerdeki deneyimlerini aktardı. Derste, interseksin temel tanımını yapan Günay, çeşitli interseks varyasyonlarını detaylarıyla açıkladı. Günay, ayrıca intersekslerin uğradıkları hak ihlallerine dikkat çekerek, tıp çalışanlarının interseksleri tıbbi ortamlarda nasıl daha güvende hissettirebileceği konusunda öneriler sundu.

Derste interseksin biyolojik bir durum olduğu, her kesimden, farklı cinsel kimlik ve yönelimlerden interseks kişilerin sağlık hizmetlerine erişmek isteyebileceği vurgulandı. Ayrıca, intersekslerin geçmiş travmaları yüzünden sağlık ihtiyaçlarını erteleme eğiliminin önüne geçmek amacıyla, güvenli ve interseks dostu bir hizmet yaklaşımı oluşturulması gerektiği belirtildi.

İnterseks hak savunucularının rıza dışı cerrahi müdahalelere neden karşı olduğunun da açıklandığı ders sırasında, bu durum transların cinsiyet uyum süreçlerine erişmekte zorlanırken interseks bireylere aynı sürecin tıp tarafından zorla dayatılması örneğiyle anlatılmaya çalışıldı. İnterseks çocuk ve ergenlere yapılan bilgilendirilmiş rıza içermeyen cerrahi müdahalelerin neredeyse tamamının sağlık ihtiyacı içermediğine, kozmetik amaçlı yapıldığına dikkat çekildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s