Genç LGBTİ ve İnter Dayanışma İntersekslerin Ruh Sağlığını Konuştu

Genç LGBTİ Derneği ve İnter Dayanışma, ruh sağlığı uzmanlarının da katılımıyla intersekslerin deneyimlerini ve ruh sağlığı alanındaki ihtiyaçlarını konuştu.

19 Aralık günü online gerçekleştirilen toplantıda, 17 Mayıs Derneği İnterseks Çalışmaları Koordinatörü ve İnter Dayanışma Kurucu Üyesi Belgin Günay, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde rıza dışı tıbbi müdahalelere maruz kalan intersekslerin bu müdahalelerden kaynaklı fiziksel sağlık sorunlarının yanı sıra travma kaynaklı ruh sağlığı ihtiyaçlarının da bulunduğunu aktardı. Günay, intersekslerin tanı süreçlerinde çocuk istismarına varan yanlış uygulamaların olduğuna dikkat çekti, ayrıca aileleri doğru yönlendirmenin interseks çocukların hayat kalitesini yükseltmek ve ruh sağlıklarını korumak için çok önemli olduğunu belirtti. Ailelerin çocukları için interseks tanısıyla ilk karşılaştıklarında panik içerisinde olduklarının altını çizen Günay, doğru bilgilendirmenin yanı sıra ruh sağlığı desteğiyle ailelerin çocuklarının yararını ve otonomisini gözeten kararlar almalarının sağlanabileceğini söyledi. Etkinlikte, ailelere interseksin doğal bir çeşitlilik olduğunun anlatılması, interseks çocukların utandırılmadan, özgüven içerisinde yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Günay, “İnterseksler rıza dışı tıbbi müdahalelere maruz kalıyor. Bu müdahaleler için kişinin toplum içinde kabul görmesi, evlenebilmesi, dışlanmaktan korunması gibi sebepler gösteriliyor ancak bedensel bütünlüğe yapılan saldırı, dışlanma sorununu önlemediği gibi, kişiye çok daha fazla psikolojik travma yaşatıyor. Güvenmeye en çok ihtiyaç duyulan bir yaşta interseks çocuklar en yakınları tarafından ihanete uğruyor ve ‘gerçek cinsiyetini bulmak için’ hırpalanıyor. Toplumsal normlara uydurmak adına kişinin kendi mutluluğunun ve iradesinin bu kadar ayaklar altına alınması akıl almaz bir hak ihlalidir.” diye konuştu.

Etkinliğe katılanlara intersekslerin yaşadıkları hak ihlalleri, talepleri ve çözüm önerilerini içeren rehber de dağıtıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s