Sor Canım: “İnterseks ve translar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?”

KaosGL, LGBTİ+’lara dair sıkça üretilen “varsayımlar üzerine düşünmeye”, “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” ve “kelimelerin anlamlarıyla karşılaşmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir soruyu paylaşıyor. 26 Kasım – 8 Kasım İnterseks Haftaları boyunca interseks ile ilgili sorulara da yer verilecek.

“İnterseks ve translar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?”

En önemli farklılıklardan biri tıbbi alandadır. İnterseks kişiler rızaları dışında geri döndürülemez tıbbi müdahalelere maruz bırakılmaktadır. Translar ise kendileri rıza gösterdikleri halde bedenlerini ait oldukları cinsiyete göre yapılandırmak için istedikleri tıbbi müdahalelere erişememektedir. İnterseks bedenle ilgilidir. İnterseks olmak erkek ve kadın bedenleriyle ilgili toplumsal ve tıbbi normlara uymayan bir bedenle doğmak anlamına gelir.

Trans ise cinsiyet kimliği ile ilgilidir. Trans olmak kişinin ona doğuşta atanan cinsiyetten farklı bir cinsiyette olmasıdır. Trans bireylerin çoğu tıbbi ve sosyal kadın ya da erkek normlarına uygun bedenlerle doğarlar. İnterseks ve transların ortak noktalarından biri de pek çok ülkede yasal tanınırlık ve kendi kaderini tayin etme haklarının verilmemesi. İnterseksler rızaları dışında tıbbi müdahaleye maruz kalarak, translar ise istedikleri tıbbi yardıma ve yasal tanınmaya erişemeyerek bu haklardan mahrum bırakılıyor. Her iki grup da ikili cinsiyet sisteminin hüküm sürdüğü toplum içinde okullar, işyerleri, spor gibi farklı alanlarda ayrımcılık ve insan hakları ihlallerine maruz kalıyor.

Bu içerik ilk olarak https://kaosgl.org/haber/sor-canim-interseks-ve-translar-arasindaki-benzerlikler-ve-farkliliklar-nelerdir adresinde yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s