İnterseks Türkiye İlk Çalışma Kampını Gerçekleştirdi

Çalışma kampında, 9 aktivist Türkiye’de interseks hareketine bir yol haritası çıkarmak adına bir araya geldi.

17 Mayıs Derneği ile beraber dayanışmayla organize edilen çalışma kampının ilk atölyesinde, İnterseks Türkiye’den ve 17 Mayıs Derneği’nden aktivistler, İnterseks Türkiye oluşumunun güçlü ve zayıf yanlarını tartıştı ve fırsat ve riskler analizi gerçekleştirerek stratejilerini belirledi.

11 Eylül’de gerçekleşen son atölyede ise İnterseks Türkiye oluşumunun özünü değerlendiren aktivistler, hayatlarındaki çıkmazları, geçirilen zorlu yolları, geçmiş, şimdi ve geleceği değerlendirmek için kendi öykülerini yazmak için bir araya geldiler.

Yıldız Tar’ın, kişilerin kendi hikayelerini kendileri anlattığında varoluşları ve oldukları halleriyle doğrudan seslerini kısılmadan duyurabileceğini söyleyerek kolaylaştırıcılık sağladığı hikaye anlatıcılığı atölyesinde, aktivistler hayatlarına etki eden tüm değişimleri, seçtikleri üç nesne üzerinden hikayeleştirdiler.

Geçmişle yüzleşme deneyimi ile güçlenme pratiğini omuz omuza bir arada yaşayan aktivistler, tüm bu paylaşımlarını yazıya döktüler. Yazıların 26 Ekim İnterseks Farkındalık Günü’nde yayınlanması bekleniyor.

ASTRAEA Adalet İçin Lezbiyen Vakfı tarafından desteklenen bu çalışma kampı, 9 aktivist tarafından kampın değerlendirilmesi ile 12 Eylül 2021 tarihinde sona erdi.

Bu içerik ilk olarak https://www.17mayis.org/haber-duyuru/interseks-turkiye-calisma-kampinin-son-atolyelerini-hikaye-yazimi-ile-tamamladi-11-09-2021 adresinde yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s