Hristiyan, ev hanımı ve interseks

ls4

Kaynak: http://morganguyton.us/2013/10/05/testimony-of-a-happily-married-intersex-eunuch-lianne-simons-story/#more-8045

Çeviri için LGBTI News Turkey‘e teşekkürler

Mutlu bir evliliği olan interseks bir hadımın beyanı

[Bu ziyaretçi yazısı Lianne Simon’dan geliyor. Cinsel belirsizlikle doğan ve 18 yaşına kadar erkek olarak yetiştirilen bir kadın. Takip edecek bir yazı ile sizden gelecek sorulara cevap vermeyi önerdi. Saygılı ve münasip olacağınıza güveniyorum.]

Bir Hristiyan, bir ev hanımı ve bir yazarım. Ayrıca cinsel belirsizlikle sonuçlanan bir durumum var. İnterseks; tipik erkek ya da kadın cinsiyetinden bir şekilde farklı olmakla sonuçlanan birçok farklı tıbbi durum için kullanılan şemsiye bir terim. Teknik detaylarla sizi boğmaktansa birkaç örnek vereceğim.

16 yaşında bir kızınız var diyelim. Cinsel gelişimi normal, iki küçük problem dışında – henüz adet görmedi ve hiç kasık kılı yok. Dolayısıyla onu bir uzmana gönderiyorsunuz ve onda Androjen Duyarsızlığı Sendromu olduğu ortaya çıkıyor. XY kromozomlarına sahip, fakat X kromozomundaki bir mutasyon sebebiyle vücudu erkek hormonlarıyla ne yapacağını bilemiyor. Bir vajinası ve klitorisi var fakat abdomeninde yumurtalıklar ve rahim yerine testisleri var.

Yeni doğmuş bir bebeğiniz var diyelim. İlk bakışta bir oğlan gibi gözüküyor, fakat doktorlar emin olmak için bazı testler yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Ve çocuğunuzda Konjenital Adrenal Hiperplazi olduğu ortaya çıkıyor. XX bebeklerde belirsiz üreme organlarına sebep olan en yaygın neden. Tıbbi bir aciliyet ve de hayat boyu sürecek bir sorun. Hayatta kalabilmek için steroit kullanması gerekecek. Herhangi bir yaralanma ya da tıbbi işlem bir krize dönüşebilir. Doktorlar üzerinizde çocuğun jenital bölgesini kadınsılaştırmak üzere baskı kuruyorlar. Fakat daha biraz önce bu çocuklar için ameliyatın ne kadar tehlikeli olduğundan bahsetmişlerdi. Jenital bölgesindeki bu estetik ameliyat, cinsel fonksiyona zarar verebilir.

Fallusunu bu kadar büyük yapan hormonlar şimdi beynini etkiliyor. Cinsiyeti ile ilgili bir şüphesi yok, fakat bir tomboy ve hayatı boyunca tipik olarak erkeksi ilgi alanları oldu. Diğer kızlardan hoşlanıyor olmak dahil.

Belirsiz üreme organlarına sahip yeni doğmuş bir bebeğiniz var diyelim. Bir testisi ve bir yumurtalığı var. Durumun adı Karışık Gonadal Disgenezi. Doktorlar size yapılacak en iyi şeyin çocuğun jenital bölgesini kadınsılaştırmak ve onu bir kız olarak yetiştirmek olduğunu söylüyorlar. Uzman olan onlar, dolayısıyla kabul ediyorsunuz. Çocuğun eşey organlarını alıyorlar, klitorisini kesiyorlar ve vajinal kanal yaratmak için deri grefti kullanıyorlar.

3-4 yaşlarına geldiğinde ise çocuğunuz bir oğlan olduğunda ısrar etmeye başlıyor. En az bir testisle doğan ve testosterona bağışık olmayan çoğu çocuk oğlandır. Ve siz doktorların onu hadım etmelerine ve üreme organlarını kesmelerine izin verdiniz çünkü çok küçüktü ve şekli doğru değildi.

Doktorlar kızınızın ona yapılandan asla haberdar olmamasını ve size onun cinsiyetinden şüphe etmemeniz gerektiğini söylediler. Çocuğunuzun tek bildiği: vücuduyla ilgili o kadar utanç verici bir şey var ki, bu konuda onunla konuşamıyorsunuz bile.

Bende de karışık gonadal disgenezi’nin benzer bir varyasyonu var fakat simetrik şekilde gelişmiş. İki eşey bezimde de bir testis dokusu ve yumurtalık stroması vardı. Bu durum için kullanılan eski tıbbi terim hermafrodit ama bu iki tür üreme organına birden sahip olduğum anlamına gelmiyor. Bir penise bir klitorise ya da arada herhangi bir şeye dönüşen dokudan yalnızca bir parça var.

XY/XO kalbimi, böbreklerimi, böbrek üstü bezlerimi ve tiroidimi de etkiliyordu. Yüzümün şeklini değiştirdi. Dans etmeyi ve birçok sporu yapmayı öğrenmemi engelleyen görsel-motor koordinasyonu ve mekansal-zamansal beceri eksikliğim var. Gözlerim şaşıydı ve hala disleksiğim.

Çocukken o kadar ufak ve kırılgandım ki ebeveynlerim yaşamayabileceğimi düşünmüşler. Benim tek bildiğim, akranlarım arasında en ufakları olduğum ve küçük, sevimli bir peri suratım olduğuydu. Tanıdığım çoğu kız gibi ben de giyinip süslenmeyi ve evcilik oynamayı seviyordum. Anneme mutfakta yardım etmek en sevdiğim şeydi.

8 yaşındayken 5 yaşındaki kız kardeşimle aynı boyutlardaydım, bazen onun kıyafetlerini ödünç alırdım. Her Pazar kiliseye giderdik ama ben Tatil İncil okulunda İsa hakkında bilgi sahibi oldum. İncil’i pek anlamıyordum ama tanrıyı sevmek, iyi bir kız olmak ve ebeveynlerime itaat etmek istiyordum.

Ergenlik öncesinde sağlığımda ilerleme oldu. 5. Sınıfta ilk kez benden daha ufak bir sınıf arkadaşım oldu. Aynı yıl ilk kez ciddi olarak bir oğlandan hoşlanmaya başladım ve babam artık bir oğlan gibi davranmaya başlamamın zamanının geldiğine karar verdi.

Abim uzun boylu, güçlü ve yakışıklıydı. Eğer uslu olursam ve yeterince uğraşırsam belki tanrı beni de gerçek bir oğlan çocuğuna dönüştürürdü. Oğlan olmadığıma göre, çok derinlerime işlemiş bir ahlaki bozukluluğum olmalıydı diye düşünüyordum. Belki de bir eş ve bir anne olmak benim bir düşümdü.

17 yaşındayken içine kapanıktım ve ciddi olarak depresyondaydım. Sesim biraz değişmişti ama bunun dışında herhangi bir ergenlik belirtisi yoktu. O kadar feminendim ki en iyi arkadaşım bile ona gay olmadığımı söylediğimde bana inanmıyordu.

Aynı yıl Hıristiyan bir çocuk beni, benimle arkadaşlık edecek, İncil’i paylaşacak, itirazlarıma cevap verecek ve beni İsa’ya yönlendirecek kadar sevdi. Yeni bir inanan olarak, herkesin olmamı beklediği erkek olabileceğimi düşündüm. Fakat bunun yerine sosyal olarak işlememi sağlayan maskem düştü ve dünyayla yüzleşmek zorunda kaldım.

Ebeveynlerimden uzaklaşırsam daha iyi olacağını düşündüm ve 18 yaşında, korunaklı bir evden bir erkek yurduna geçtim. Oğlanlar onlar gibi olmadığımı açıkça belli ediyorlardı. Ve bir tanesi bana istediğini yapabileceğini kanıtladı. O günlerde ölüm beni kovalıyordu. Tanrı bana eğer ona sarılmazsam kendi pervasızlığım yüzünden öleceğimi gösterdi.

Yaşamak, birileri beni öldürmeden önce cinsiyet problemlerimi bir kenara koymak anlamına geliyordu. O zamana kadar annem ve bir hemşire tıbbi bakımımla ilgileniyorlardı fakat durumumla ilgili bir doktora gittim. Bana testosteron ve anabolik steroitlerin ergenliğe girmemi sağlayacağını, kast kitlesi, geniş omuzlar, yüz kılları, derin bir ses, vücut kılları ve hırçın bir cinsel istek vereceğini söyledi. Vücudumla işi bittiğinde bir erkek gibi görünecektim. Ama ben vücudumu olduğu gibi seviyordum, en azından çoğunu. Ve yurtta erkeklerle yaşadıktan sonra onlar gibi olmayı kesinlikle istemiyordum.

Doktor anoreksiya ve depresyonun en önemli iki sorunum olduğunu düşündü. Östrojen kilo almamı ve depresyona yol açan hormonal sebeplerden kurtulmamı sağlayabilirdi. Ve insanların beni bir kız olarak kabul edeceklerinden emindi. Özellikle de göğüsler gelişince.

Eve döndüğümde annem ilk kez gerçekten iyi olacağımı düşündüğünü söyledi. Yasal statümün de kadın olarak değişmesi il birlikte sosyal sorunlarım ortadan kalktı. Doktorlarım dışında kimsenin bilmesi gerekmiyordu bile.

Sonra yeni bir şehre taşındım, yeni bir iş buldum ve en yakın arkadaşlarıma bile durumumdan ve geçmişimden bahsetmedim. Bir kız olduğumu biliyordum ama zaman zaman bir kız olabilme hakkımla ilgili sorunlar yaşıyordum.

1999 yılında sonunda interseks durumu olan bir başka bir bireyle tanıştım Gayet normal bir hanımdı. Belki de ben aslında bir ucube değildim. Durumundan habersiz olarak kilisem yıllardır bana birini göndermesi için tanrıya dua ediyordu. Hıristiyan bir çöpçatanla görüşmem teşvik edildiğinde isteksizce kabul ettim. Birkaç ay sonra beni daha sonra kocam olacak adamla tanıştırdı. Ne zaman kişisel bir şey paylaşsam olumlu tepki veriyordu. Ben de bütün geçmişimi ona bir e-mail ile anlattım. Ağladı. Bundan kısa bir süre sonra nişanlandık. Bir hafta sonra ise ilk kez yüz yüze buluştuk. İki ay sonra da evlendik. Beni interseks destek grubuyla çalışmaya ve yazmaya teşvik eden kocamdı.

İncil’de çok az yerde direk olarak interseks konusundan bahsedilir. Matta 19:12 “kimisi analarının karnından öyle doğmuştur” diyerek “hadım” sözcüğünün değişik anlamları kapsayan bir şemsiye terim olduğunu ima etmiştir. Elçilerin İşleri 8:26-39, Etiyopyalı hadımın Rabbe gelişi ve vaftizi bölümünde ise vaftiz olabilmemiz için bizden beklenen (Rab İsa Mesih’e inanmaktan öte) özel koşullar olmadığını belirtir. Yeşaya 56:4-6’da Rab, “Antlaşmama sımsıkı bağlı kalan hadıma evimde, evimin dört duvarı arasında oğullardan da kızlardan da daha iyi bir anıt ve ad vereceğim” müjdesini verir.

Etrafınıza bakın. Kilisede hadımlar için yer var mı? Tanrının lütfuyla bir kadın olarak yaşıyorum. İsa Mesih benim günahlarımı kanıyla ödedi. Kilisenize katılmayı istesem tanrının hangi cinsiyette olmamı planladığını mı tartışırdık yoksa hayatıma sunduğu lütuf için övgüler mi düzerdiniz?

[Lianne’e herhangi bir sorunuz varsa lütfen yorumlar bölümünde paylaşın. Hikayeni bizimle paylaştığın için çok teşekkürler Lianne!!!]

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s