‘YARADAN’IN YARATTIĞI BİR ŞEY..’

[Bu yazı 28 Ekim 2006’da BirGün Pazar’da yayınlanmıştır]

KÜRŞAD KAHRAMANOĞLU
kursadkahramanoglu@birgun.net

Çağlar Deniz 31 yaşında, bir buçuk yaşında bir kız çocuğunun babası, Marmarisli, ikiz bir erkek kardeşi ve bir ablası var ve kendisini “interseksim” diye tarif ediyor. Kürşad Kahramanoğlu, Çağlar’la söyleşti:

» Çağlar benimle buluşup konuşmayı kabul ettiğin için teşekkür ederim. Kendini interseks diye tanımlıyorsun; interseks ne demek?
14 yaşımda dış görünüşüm tamamen erkekti, ama bu ergenlik çağı döneminde birden bire göğüslerim büyümeye başladı. Her ne kadar annem ergenlik çağında erkeklerde olur böyle şeyler dese de bu öyle erkek göğsü büyümesi değildi. Göğüslerim bir kız çocuğu gibi büyüyorlardı, ayrıca vücudum diğer yaşıtlarım gibi kıllanmıyor, penisim büyümüyordu. Marmaris’te bir kadın hastalıkları uzmanına gittik. Bana o zamanlar bu doktor “sen çift cinsiyetlisin” diye izah etmişti!

» Tonlamanı doğru anladıysam gerek ailenin gerekse de doktorun sana karşı olan o zamanki tutumlarını tasvip etmiyor gibisin?
Tabi etmiyorum. Doğumda testisler dışarıda, penis vajinanın içinde doğmuşum, doktor bu kadın olamaz demiş. Bir buçuk aylıkken bıçak altına yatırmışlar, görünürde olmayan penisimi çıkarıp vajinamı dikmişler. Penis diye ortaya çıkardıkları şeyin de penis mi klitoris mi olduğu da belli değil ya!

» Ama Çağlar…
Sonra 14’le 21 yaş arası dayadılar testesteronu, kıllandım, penisim büyüdü, göğüslerimin büyümesi durdu oldum bir erkek! Bu arada ilk cinsel tecrübemi 14 yaşında yaşadım, komşunun oğluyla… Ben buna gey ilişki diyorum. Kendimi o zamana kadar hep erkek gördüğümden başka ne olabilir? Hatta daha da ileri gidip hiçbir zaman kimseye heteroseksüel bir ilgi duymadım diyorum. İlgi odağım kızlar değil erkeklerdi. Hiçbir zaman kızlığa özendiğimi hatırlamıyorum, yalnız bir kere hemşire olan ablamın giysilerini giymiştim…15 yaşımda açıldım; aileme gey olduğumu söyledim. Bazen de, özünde heteroseksüel bir kadınım ve bu nedenle karşı cinse ilgi duyuyorum diyorum, ama dış görünüşüm erkek olduğu için bu bir gey ilişki oluyor…

» Fakat Çağlar…
Annem ve babam beni kabullenemediler, ikiz erkek kardeşim beni tamamen reddetti, bir tek hemşire olan ablamdan destek ve anlayış gördüm.

» Peki Çağlar doktorlar ve ailen ne yapmalıydılar? Kızdığın ne?
Bir buçuk aylık bebeği ameliyat edip 14 yaşındaki gence hormon tedavisi yapacaklarına bekleyebilirlerdi. Madem ki benim erkek veya kadın olabilme şansım vardı bana bu seçimi kendim yapma hakkı tanıyıp, ben 18 yaşına gelene kadar bekleyebilirlerdi. Kafalarına göre erkek iyidir deyip beni erkek yapmaya ne hakları var?

» Ama Çağlar’cığım 18 yaşına kadar cinsiyeti belirli olmayan bir insanın toplumda nasıl bir var oluşu olabilir?
Hah işte tam burada doktorlar devreye giriyor. Neden susuyorlar? Halkı bilinçlendirmek için seminerler, konferanslar vermeliler. Ben Türkiye’deki yegâne interseks değilim, interseks insanların çokça oldukları hatta birbirleriyle evlendikleri köyler bile var. En cahil olduğumuz konulardan biri bu. Bu konu tabu olmaktan çıkarılıp insanlarımız bilgilendirilirse, ailelerinde desteği ile interseks insanların reşit yaşa gelip istikballerini kendileri tayin edebilme şansı doğabilir.

» İnterseks olduğunu ailen dışında bilen başkaları da var mı?
Başlarda fazla bilen yoktu, kendim bile interseks nedir sonradan öğrendim. Askerlik yaparken veya bir kadınla evliyken bu nasıl açıklanır? Üniversitede fizyoterapi okudum, kantinde arkadaşlarla otururken ben interseksim denmiyor ki. Ama artık giderek insanlara söylüyorum bu röportajı da belki benim gibi olan başka insanlara yardımcı olabilir diye yapıyorum. Ailem dışında geçmişte bir ortağım vardı, bir de o biliyordu. Lezbiyendi ve bu nedenle anlayışla karşıladığını düşünüyorum. Yaradan’ın yarattığı bir şey, ama ben ve benim gibiler yıllarca zorluklar çektik, çekiyoruz.

» Ne gibi zorluklardan bahsediyorsun?
Daha bebekken benim hakkımda başkalarının verdiği ve bana hiç söz hakkı tanınmayan ve benim için hayati kararlar bir yana, bugünlerde de interseks olduğum için çevremi kaybediyorum. Sadece gey olsam arkadaş kaybetmezdim. Arkadaşım olduğunu zannettiğim birisi interseks olduğumu öğrenince benimle ilişkisini kesti ve açıkça söyledi: “Senin ne idüğün belirsiz!”. Kendimi bilmeden, bilinçsiz yaşamlar sürmek zorunda bırakıldığımız gibi, toplumun gözünde de “yaratık” gibiyiz. Türkiye’de durum son 30 senedir daha iyiye gitmedi. Kuzenimin bir interseks çocuğu oldu ve benim bütün itirazlarıma rağmen 3 aylıkken ameliyatla erkek yapıldı. Erkek çocuklar daha çok tercih edildikleri için interseks doğan çocukların çoğu ameliyatla erkeğe döndürülüyor! Doktorlar vajinamın dikilmiş olmasına rağmen yumurtalıklarımın hâlâ durduğunu söylüyorlar, yani anne de olabilirim. Bu seçimimin olmasını isterdim.

» O zaman bugünkü gelişmiş tıbbi imkânları kullanarak, ameliyatla kadın olmayı düşünür müsün?
31 sene erkek olarak yaşayıp, evlenip bir kız babası olup, askere gidip, yıllarca gey bir erkek olarak yaşadıktan sonra tekrar ağır ameliyatlar, hormon tedavileri geçirerek kadın olmayı tabii ki düşünmem. Eğer interseks olmak kabul görseydi ve interseks hayat tarzı diye bir var olma olsaydı ben bir interseks olarak yaşamayı tercih ederdim. Böyle yaşayabilen insanların var olduğunu duyuyoruz. Benim için ideal olan bir interseks olarak kendim gibi bir intersekse âşık olup interseks bir aile kurmak olurdu.

Kapanış
Çağlar’ı tanımak beni insan cinsiyeti hakkında ne kadar mutlak ve sorgulanmayan bir varoluşumuz olduğunu düşündürdü. Cinselliğimiz ne olursa olsun cinsiyetimiz doğumda belirlenen şekilde hiç sorgulanmadan, çoğu zaman da var olduğu kabul görmüş iki cinsin arasında ki farklar abartılarak ve ayrımcılık için bir neden olarak kullanılarak ömrümüzü tamamlıyoruz.

Çağlar’a cesaretinden ve açık sözlülükle bu zor konudaki bilgi ve tecrübelerini benimle paylaştığı için teşekkür ettim. ABD kaynaklı istatistiklere göre her 100 bebekten VI interseks olarak doğuyor, bu Türkiye’de 700 000 insan eder. Bu konuyu ciddiye almalıyız. Umarım 24-26 Kasım 2006 tarihindeki Cinsel Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD)*, Cinsel Sağlık, Engeller ve Çözümler adlı kongresinde interseks konusunda daha aydınlanıp ileriye dönük çalışma ve öneriler duyacağız. Bak http://www.cetadkongre2006.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s